Majandusaasta aruanne – miks ja kellele on see oluline?

majandusaasta-aruanne

Majandusaasta aruanne on ettevõtluse alustala, mis pakub ülevaadet ettevõtte finantsseisundist ja selle tegevuse tulemustest konkreetsel perioodil. See oluline dokument ei ole üksnes kohustus, vaid ka võimas tööriist, mis võimaldab nii suurtel kui ka väikestel ettevõtetel jälgida nii enda kui teiste ettevõtete majandustegevuse käekäiku. Olenemata ettevõtte suurusest ja tegevusvaldkonnast on majandusaasta aruande koostamine hädavajalik samm läbipaistvuse ja vastutustundliku ärijuhtimise suunas. Näiteks suure rahvusvahelise firma puhul aitab aruanne hoida kontrolli tuhandete tehingute üle, samal ajal kui väikese kohaliku ettevõtte jaoks võib see olla väärtuslik vahend ärivõtete kujundamisel ja finantsotsuste tegemisel.
Niisiis mängib majandusaasta aruanne võtmerolli nii äri arendamisel kui ka finantsriskide maandamisel ning on seetõttu vundament, millele rajada kindel ja edukas tulevik.

Kirjeldame lähemalt, miks on korrektse majandusaasta aruande esitamine niivõrd tähtis.
Millest aastaaruanne täpsemalt koosneb ja mida see näitab?

Majandusaasta aruanne annab ülevaate ettevõtte rahalisest olukorrast, tulemustest ja rahavoogudest konkreetse majandusaasta jooksul.

Aruanne sisaldab olulist teavet, milleks on näiteks bilanss, kasumiaruanne ja rahavoogude aruanne. Kõik see näitab, milline on ettevõtte jõudlus ja rahaline olukord.

Majandusaasta aruanne on oluline nii ettevõttele endale kui ka väliste huvigruppidele, nagu investorid, pankurid ja muud asutused, kes soovivad ettevõtte majanduslikust seisundist ülevaadet saada.

Niisiis väga lihtsalt selgitades on aastaaruanne on nagu ettevõtte inforohke visiitkaart kõigile huvilistele. See näitab, kui hästi ettevõttel läheb ja kuidas oma raha kasutatakse. Kõik, kes soovivad, saavad seda dokumenti Äriregistrist vaadata. Nii on selgelt silme ees, kuidas ettevõttel on läinud.

 

Majandusaasta aruande tähtaeg – mida peab sellest teadma?

Aastaaruanne tuleb koostada ja esitada kuue kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu, mis tavapäraselt kattub kalendriaasta lõpuga. Oluline on aga mainida, et on olemas erandeid, kus majandusaasta võib alata näiteks maikuuga.

Kui sinu ettevõtte majandusaasta lõpeb näiteks 31. detsembril 2023, siis on aastaaruande esitamise tähtaeg 2024. aasta 30. juuni.

 

Miks on mõistlik esitada aastaaruanne varakult enne tähtaega?

Kindlasti tasub silmas pidada, et ettevõte ei saa dividende välja maksta enne, kui majandusaasta aruanne on valmis ja kinnitatud. See tähendab, et omanikud peavad ootama, kuni ettevõtte rahaline seisund on selge ja dokumenteeritud, enne kui neil on õigus osa ettevõtte kasumist välja võtta.

Seega on majandusaasta aruanne oluline ka omanike huvide kaitseks ja tagab, et dividende makstakse välja vastutustundlikult ja läbipaistvalt.

 

Aastaaruande osad

Aastaaruanne koosneb neljast olulisest komponendist, milleks on tegevusaruanne, bilanss, kasumiaruanne ja rahavoogude aruanne. Kõik need üheskoos moodustavad ühtse terviku, mis annab ülevaate ettevõtte finantsseisundist ja tegevustest majandusaasta jooksul. Kõik mainitud aruanded on olulised vahendid, mis aitavad mõista ettevõtte üldist majanduslikku olukorda. Kirjeldame neid kõiki pisut lähemalt.

 

Tegevusaruanne kirjeldab, mis on tehtud ja millised on tulevikuplaanid

Tegevusaruanne on majandusaasta aruande oluline osa, kuna see aitab saada ülevaate ettevõtte praegustest tegevusest ja tulevikueesmärkidest.

Aruandes on kirjeldatud:

  • Üldine ettevõtte tegevus. Millised on põhilised tegevusvaldkonnad ning olulisemad tooted ja teenused?
  • Olulised saavutused ja arengud. Millised olid märkimisväärsed sündmused või edusammud ettevõtte tegevuses?
  • Investeeringud. Kui ettevõte tegi majandusperioodi jooksul investeeringuid või plaanib seda teha lähiajal, siis need tuleb välja tuua.
  • Riskid ja võimalused. Millised on ees seisvad riskid ja võimalused ning kuidas neid hinnatakse?
  • Muud olulised asjaolud. Muid faktorid või sündmused, mis võivad mõjutada ettevõtte tegevust.

 

Kasumiaruanne – kasum või kahjum?

Kasumiaruanne näitab ettevõtte tulude ja kulude tasakaalu kindla perioodi (nt majandusaasta) jooksul. See annab ülevaate, kui palju raha ettevõte oma tegevusest teenis ning millised olid sellega seotud kulud.

Lisaks kuvatakse ka ettevõtte kasum või kahjum pärast kõikide kulude mahaarvamist tuludest.

Aruanne pakub selget ülevaadet ettevõtte rahalise seisu kohta ja annab vastused olulistele küsimustele nagu:

  • Milliseid kulusid võiks paremini planeerida?
  • Kas müügitulu on piisav?
  • Milline toode või teenus panustab kõige enam kasumisse?
  • Ja palju muud.

 

Niisiis on ettevõtte tulud sissetulekud, mis tekivad kauba või teenuse müügist, ruumide rentimisest või muudest ettevõtlustuludest. Kulud hõlmavad töötajate palku ja makse, erinevaid tegevuskulusid nagu kommunaalmaksed, renditasud, telefon, internet, kontoritarbed, kohvimasin jne. Lisaks sellele käsitletakse ettevõtte kuludena ka amortisatsiooni – põhivarade kulumit.

 

Bilanss annab ülevaate finantsseisundist

Bilanss on samuti vajalik osa aastaaruandest, kus näidatakse ettevõtte vara, kohustusi ja omakapitali. See on justkui ettevõtte „raamatupidamise pilt“, mis aitab näha, milliseid asju ettevõtte hetkel omab ja kuidas on need omavahel seotud.

Näiteks, kui ettevõttel on laen, siis see kajastatakse kohustuste all. Kui ettevõttel on arvutid või hooneid, siis on need kajastatud varadena. Niisiis annab bilanss hea ülevaate ettevõtte finantsseisundist.

Bilansi reegel on: Aktiva (varad) = Passiva (kohustused ja omakapital)

 

Rahavoogude aruanne – kust raha tuli ja kuhu läks?

Rahavoogude aruanne näitab, kuidas ettevõttes liigub teatud perioodil raha sisse ja välja. Nõnda tekib ülevaade sellest, kust saabuvad ettevõttesse sissetulekud ja kuhu lähevad väljaminekud.

Näiteks, kui ettevõte teenib raha müügist või maksab töötajatele palka, kajastatakse need rahavoogude aruandes. See aitab mõista, kas ettevõttel on piisavalt raha, et oma igapäevaseid kohustusi täita ja kas saab teha investeeringuid või maksta tagasi laenu.

Rahavoogude aruanne on seega ettevõtte rahalise tervise hindamisel oluline tööriist.

Rahavood tekivad:

  • Äritegevusest – kui palju raha ettevõtte igapäevane tegevus sisse toob? Kas see on piisav, et katta kulud?
  • Investeerimisest – selle alla kuuluvad põhivara ost-müük, laenude andmine ja tagasimaksed.
  • Finantseerimisest – laenud, aktsionäride ning investorite panused ja makstud dividendid.

 

Majandusaasta aruande esitamine – kes, kus ja kuidas?

Aastaaruanne tuleb koostada ja esitada Äriregistri ettevõtjaportaalis. Kui soovid sellega tegeleda iseseisvalt ja ise ka esitada, on kindlasti soovitatav kasutada RIK-i aastaaruande juhendit.

Kui sa ei ole raamatupidamisega väga tuttav või puudub selleks vajalik aeg, võib olla mõistlik otsus kasutada asjatundlikku raamatupidamisteenust, mis aitab aastaaruande koostamisel ja tagab, et kõik tulud ja kulud saavad korrektselt dokumenteeritud.

Aastaaruanne on sinu ettevõtte visiitkaart. Usalda selle koostamine kogenud asjatundjale. Igakuise paketi tellijatele on aastaruanne tasuta, see on eelis, mis tagab kvaliteetse koostamise ja esitamise ilma lisakuludeta.

Kui sul tekib küsimusi või vajad selgitusi, siis võta minuga julgelt ühendust.